Codefon digitális lakáskészülék cf001 – okosítás

Két vezetékes kaputelefonunkat szerettem volna felokosítani, pár hasznos funkcióval.
Mivel kisbaba érkezett hozzánk és én 3 műszakban dolgozom, így szerettem volna ha le lehet némítani a beszélőt, viszont valahogy azért tudomást szerezni, ha esetleg futár, postás vagy más becsenget. Így jött az ötlet, hogy fogjunk bele.

Lakáskészülék okos funkciói:
– Némítés
– Csengetés értesítés
Kültéri egység (szintén Codefon) okos funkció:
– Bejárati ajtó nyitás

A projekt menete:

1.Vásároltam 2 db Shelly Uni-t amivel wifin keresztül tudom vezérelni mindkét egységet!


2. Megflasheltem beltéri egységhez tartozó Shelly Uni-t, ESPHome alatt:
Itt találjátok a forráskódot: https://pastebin.com/ub5jKFWD
Majd ebből a következő elemeket kaptam:

Majd HA alá kiraktam a következő menüt amivel a beltéri egységet szabályozni lehet:

3. Szoftveresen része ennyi lenne, most jöjjön a Hardver:

  • A Shelly külső 12V-os tápfeszültségről megy, mert az én technikai tudásommal sajnos a bus vezetéken (a két pólusú vezeték ami a lakásba feljön) keresztüli tápolás esetén rögtön bezajosodik a készülék, értem ez alatt hogy a beszédből semmi nem hallatszott csak hatalmas búgás! Lehet hogy ezt is meg lehetne oldani valamilyen módon, de sajnos nem vagyok elektro technikus!
  • Először is úgy oldottam meg a némítás funkciót, hogy egyszerűen a kézi beszélő hangszórójának – (minusz) vezetékét (fekete) megszakítottam a shelly uni egyik reléjével – ez tetszőleges melyik – egy köztes RJ11-es toldó segítségével. Ehhez vettem egy RJ11-es aljzatot, (Villanyszerelési boltban. Az én esetemben ez egy 2 csatlakozós kis fali aljzat volt, amiből kiszedtem az egyiket) és egy RJ11-es csatlakozót, majd készítettem egy köztes toldót. Ezt nem létfontosságú, közvetlen a vezetéket is meg lehet csupaszítani, vagy elvágni, én a bonthatóság miatt így oldottam meg.



    Viszont, hogy a némítás feloldjam ha felveszem a kézi beszélőt, és miután leteszem újra néma legyen, ha néma volt.
    Ahhoz kellet, hogy az Uni tudja mikor van felvéve a beszélő, így a kézibeszélő kapcsolójára került az Uni egyik switch vezetéke (normál esetben ez barna) illetve a sárga vezetékről kap a switch tápot feszültséget. Ehhez én beépítettem egy PC817-es opto csatolót.


  • Ez után már csak a csengetés érzékelése volt hátra, amit színtén egy PC817-es opto csatolóval és egy 1KΩ-os ellenállásal oldottam meg, amely úgyszintén a Shelly Uni másik switch bemenetére csatlakozik (narancssárga vezeték) ami szintén a sárga vezetékről kap feszültséget. ezt közvetlenül a nyáklapra is be lehet forrasztani, én egy kapcsot forrasztottam a nyáklapra az oldhatóság miatt.

  • Lényegét tekintve ennyi lenne a hardveres rész.

4. Ehhez még csináltam egy autómatizálást HA-n bellül, ha néma üzemmódban van akkor küldjön egy értesítést a telefonom-ra, de természetesen tetszőlegesen bármit be lehet neki autómatizálni.



5. a bejárati ajtó nyitást úgy oldottam meg, hogy az uni egyik reléjét, rákötöttem a kültéri egység házában a nyitó gomb kontaktjára, majd a be időzítettem 1 másodperces kikapcsolásra. (Tudom ez nem mindenkinél opcionális, különböző okok miatt, illetve a gyenge Wifi miatt, de mivel én úgy szeretném használni az ajtó nyitás funkciót, hogy csengetés nélkül is lehessen bármikor ajtót nyitni, pl. ha jövök haza és a mobil a kezemben van, kapcsolok világítást – ez egy másik téma – illetve nyitom az ajtót)
Lehet, hogy létezik erre más módszer is, olvasgattam, hogy ha a bus kábelen xy jelet küldünk a központ felé akkor is ki lehet nyitni az ajtót, de én ilyen mélyen sajnos nem értek az elektronikához.